Ana Sayfa : Faaliyet Raporları : Ankara Meme Hastalıkları Derneği 2009 - 2011 Faaliyet Raporu

Ankara Meme Hastalıkları Derneği 2009 - 2011 Faaliyet Raporu

Ankara Meme Hastalıkları Derneği’nin 13.06.2009 tarihli Olağan Genel Kurulu’nda seçilen Yönetim Kurulu kendi arasında görev dağılımı yaparak Başkanlığa Dr. Semih Baskan, II. Başkanlığa Dr. Nilüfer Güler, Genel Sekreterliğe Dr. Cihangir Özaslan, Saymanlığa Dr. Can Atalay, Üyeliklere ise Dr. Ömer Cengiz, Dr. Dilek Dinçol, Dr. Ferah Yıldız’ın getirilmiştir.

2009–2010 Faaliyet Dönemi:
Bu yılki toplantılarımızı Ankara Sheraton Oteli’nde gerçekleştirdik. Bu toplantılarda Ankara’daki Tıp Fakülteleri ve Sağlık Bakanlığı Eğitim Hastaneleri olarak sunumlarımızı interaktif yapma fırsatını bulduk.

 • I. Bilimsel Toplantısı: 19 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirildi.
 • II. Bilimsel Toplantısı: 24 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirildi.
 • III. Bilimsel Toplantısı: 25 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirildi.
 • Metastatik Meme Kanseri Kursu: 20 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirildi.
 • İstanbul Meme Kanseri Konsensusu: 30 Eylül–3 Ekim 2010 tarihleri arasında WOW Hotel’de gerçekleştirildi.

Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu’nun verdiği görevle İstanbul Meme Kanseri Konsensusu 2010’u gerçekleştirmek görevini Bursa Meme Hastalıkları Derneği ile birlikte üstlendik.

İstanbul Meme Kanseri Konsensusu çalışmalarımız Nisan 2009’da Ulusal Kanser Kongresi esnasında sponsor firmalarla yaptığımız görüşmelerle başladı. Daha sonraki günlerde ve aylarda Sağlık Bakanlığımızın ucuz ilaç uygulamaları konusundaki yaptırımları İlaç Endüstrisini olumsuz etkiledi. Özellikle 9 Aralık tarihinde alınan kararlar bu alanda çok etkili oldu. Doğaldır ki bu gelişmeler Konsensus çalışmalarına son derece olumsuz bir şekilde yansıdı. Daha önce taahhüt edilen sponsorluk ve katılımcı desteği bazı firmalarda %50, bazılarında ise %70 oranında azaldı. Bu olumsuz gelişmeler tüm hesaplarımızı alt üst etti.

Her türlü olumsuzluklara rağmen İstanbul Meme Kanseri Konsensusunu, 333 meslektaşımızın toplamda 377 katılımcının iştiraki ile gerçekleştirebildik.

Bilimsel yönü ve Konsensus formatının son derece başarılı olduğunu aldığımız geri bildirimlerden öğrendik.

2008 global ekonomik krizin Konsensusun sonunda hesaplar ortaya çıktığında bizi nasıl etkilediği anlaşıldı. Her türlü olumsuzlara rağmen Bursa Meme Hastalıkları Derneği ile birlikte her birimizin kasasına 83.750 Euro kazandırdık.

 • En İyi Tez Yarışması Ödülü: S.B. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü’nden Dr. Doğuş Özdemir’in “İmmünohistokimyasal Olarak Ceerb-B2 Skor 2 Olan İnvaziv Meme Karsinomlarında Silver İn Situ Hibridizasyon Yöntemi ile Cerb-B2 (Her-2) Gen Amplifikasyonunun Değerlendirilmesi ve Patolojik Prognostik Parametreler ile Karşılaştırılması.” adlı tezine 2.500 TL 1.lik ödülü verilmiştir.
 • Yayın Teşvik Ödülü: Ankara Meme Hastalıkları Derneği Yayın Desteği Ödülü olarak S.B. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Hakan Mersin’e “Triple negative phenotype and N-ratio are important for prognosis in patients with stage IIIB non-inflammatory breast carcinoma”. adlı yayına 1.000-TL verilmiştir.
 • Proje Teşvik Ödülü: “Mastektomi Yapılan Hastalarda Seroma Sıvısında
  Proinflamatuar Sitokin Seviyelerinin Yara Komplikayonlarına Etkisi.
  Bistüri, Elektrokoter ve Ultrasonik Disektörün Karşılaştırılması” konulu projeye 1.000-TL teşvik ödülü verilmiştir.

2010–2011 Faaliyet Dönemi
Sponsor firmalarımızın içine düştükleri ekonomik kriz bizleri de doğal olarak etkiledi. Bu nedenle toplantılarımızı yaptığımız Sheraton Otel’den vazgeçip daha mütevazi olanaklar sunan Crowne Plaza’da bilimsel oturumları düzenlemeye başladık.

 • I. Bilimsel Toplantısı: 16 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirildi.
 • II. Bilimsel Toplantısı: 20 Ocak 2011 tarihinde gerçekleştirildi.
 • III. Bilimsel Toplantısı: 24 Şubat 2011 tarihinde gerçekleştirildi.
 • Hormonlar ve Meme Kanseri Kursu: 26 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirildi.
 • En İyi Tez Yarışması Ödülü: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’ndan Dr. Güler Yavaş’ın “Mediastinal Radyoterapi İle Eş Zamanlı Trastuzumab Kullanımının Winstar Albino Türü Sıçanlarda Vasküler Hasara Etkisi” adlı tezine 2.500 TL 1. lik ödülü verilmiştir.
 • Bu yıl ilk kez olarak 25–27 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Good Medical Research” isimli uluslararası kongreye 5 uzman doktorumuzun katılmalarına olanak sağladık.
 • Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanlığı ve Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu’nun Meme Hastalıkları Eğitim Kursu 29.01.2011 tarihinde Derneğimizin ev sahipliğinde Kent Otel’de gerçekleştirilmiştir.
 • İstanbul Meme Kanseri Konsensusu Sonuç Raporlarından;
 • Meme Kanserlerinde Risk Faktörleri, Riskin Değerlendirilmesi ve Prevansiyon.
 • Lokal İleri Meme Kanseri.

Değerli üyelerimizin katkıları ile yazı haline getirilerek Meme Sağlığı Dergisi’nin Yıl: 2011, Vol: 7, Sayı: 2 de yayımlanmıştır.

Ankara Meme Hastalıkları Derneği’nin halen bir merkezi olmadığından dolayı meslektaşlarımızın muayenehanelerini merkez olarak gösteriyorduk.

Bu konuda Türk Cerrahi Derneği’ne bir başvurumuz oldu. Bu başvurumuz olumlu sonuçlandı. Neticede Ankara Meme Hastalıkları Derneği’nin Genel Merkezi Türk Cerrahi Derneği Genel Merkezi içinde kendine yer buldu. Bu konudaki duyarlı davranışları nedeniyle Türk Cerrahi Derneği’ne en içten teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

Yönetim Kurulumuz düzenli toplantılar düzenleyerek yıllık faaliyet programlarının oluşturulmasına çabalar harcamış, bunlara ilaveten İstanbul Meme Kanseri Konsensusu çalışmalarında bu toplantıları daha yoğun bir şekilde gerçekleştirmiştir.
Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Toplantılarına düzenli olarak katılarak Ankara Meme Hastalıkları Derneği’ni bu Kurulda da temsil etme görevini getirdik.

Sayın Genel Kurul Üyelerimiz,

Ankara Meme Hastalıkları Derneği’nin 2 yıllık faaliyet döneminde yaptıklarımızı sizlere sunduk. Biraz sonra sizlerin oylarınızla seçilecek ve yeni dönemde görev alacak meslektaşlarımıza başarılar diler, Genel Kurulumuzu oluşturan siz değerli üyelerimize saygılarımızı sunarız.

11.06.2011

Ankara Meme Hastalıkları Derneği
Yönetim Kurulu


Mayıs 2024
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
 
 LookUs & Online Makale